Danışma Hattı
0224 244 89 36
METAL AMBALAJ NEDİR?

Metal Ambalaj Nedir?

Metal kutular, çürüyüp bozulan gıdaların korunması için kullanılan ambalajlardır. Ayrıca boya, kimyevi maddeler gibi gıda dışı ürünlerin ambalajlanmasında da kullanılır. İçine konulan ürünlerin bozulmaması için çeşitli organik kaplamalar geliştirilmiştir.

Metaller, yeryüzünü örten çeşitli minarelerin işlenerek saflaştırılması sonucunda üretilir. Evlerimizde gıda ve içecek ambalajında kullanılan iki tür metal ambalaj malzemesi vardır. Bunlar teneke ve alüminyumdur. Çelik (tenekeler) mıknatısla çekebilme (Manyetik olma) özelliğine sahiptirler. Günlük hayatımızda sık olarak kullandığımız yağ tenekeleri konserve kutuları ve meşrubat kutuları metal ambalajlara örnek olarak verilebilir.

Metal kutu üretiminde en çok kullanılan malzeme çeliktir. Farklı tip çelik levhalardan üretilen metal kutular, çeşitli ürünlerin ambalajı olarak kullanılır. Alüminyumdan üretilen metal kutular hem gazlı, hem de gazsız içeceklerin ambalajı olarak kullanılır.

Metal kutuların avantajlarını; ışık, hava ve suya karşı güçlü bir bariyer oluşturması, böceklere ve kemirgenlere karşı yeterli derecede sağlam ve dayanıklı olması, sterilizasyon için ısıtabilme ve hemen soğutma yapılabilmesi, uygun laklar kullanılarak gerekli şekilde işleme tabi tutulmuş ise içindeki ürün ile zararlı reaksiyona girmemesi, doğada en kolay yok olan malzeme olması olarak sıralayabiliriz.


Adres: NİLÜFER KÖYÜ KAVAKLIDERE SOK NO:6 / Bursa / TÜRKİYE
Telefon: 0224 2448936
Fax: 0224 2449116
METAL AMBALAJ NEDİR? - Sezeniş Teneke Kutu Ambalaj Sanayi
Faaliyetine 1947 yılında başlayan firmamız, sektöründe Türkiye’nin önde gelen ambalaj üreticileri arasındadır. İşlemede gıda, sanayi ve genel amaçlı olmak üzere baskılı ve baskısız, yuvarlak, dörtköşe ve özel teneke ambalajları üretilmektedir.
metal, ambalaj, nedİr?, sezeniş, teneke, kutu, silindirik, kutular, fıçı, yuvarlak, köşeli, gıda, kutuları